Diyarbakır’da doktora saldırı protesto edildi

AMED – Dicle Üniversitesi İntaniye Servisi’nde görevli doktor İrem Akdemir, tedavi etmeye çalıştığı hasta yakınları tarafından saldırıya uğraması, Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) ve Diyarbakır Tabipler Odası üyesi meslektaşları tarafından düzenlenen açıklama ile protesto edildi.

Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi polikilinik girişinde toplanan yaklaşık 50 doktor, meslektaşları İrem Akdemir’e yönelik saldırıyı alkışla protesto etti.

Doktorlar adına konuşan Türk Tabipler Odası Genel Sekreteri Dr. Ferruh Akay, son yıllırda sağlıkta dönüşüm yasası ile hastaların müşteri, sağlık merkezlerinin ise ticari merkez haline getirildiğini söyledi.

Bu uygulamanın, hem çalışanların hem de hizmet alanların aleyhine geliştiğini belirten Dr. Akay, “Hekimlerin ve sağlık personelinin yüksek ücret aldığı, hekimlerin ellerini hastaların ceplerinden çekmesi gerektiği ve sağlıkta yaşanan sorunların sorumlusunun hekimler ve sağlık çalışanları olduğu algısının yaratıldığı bir dönemi yaşamaktayız. Son yıllada daha fazla olmak üzere biz sağlık çalışanlarına yönelik polikiliniklerde, acil servislerde, hastane koridorlarında veya sokakta hemen her gün şiddet uygulanmaktadır. En son şiddet olayları dün İstanbul’da bugün de Diyarbakır’da meydana gelmiştir” dedi.

Şiddetin oluşmasını önleyici tedbirler alınması gerektiğini savunan Dr. Akay, “Buna rağmen tam tersi hareket edilmekte, hatta bazı durumlarda yetkili ve sorumlu olanlar şiddeti doğuran yaygınlaşmasını sağlayan yaklaşım ve söylemler ile şiddeti daha da tırmandırmaktadı. Yapılan bilimsel çalışmalarda bir yıl içinde çalıştırları kurumda şiddete maruz kalma oran yüzde 45 olarak saptanmış ve buna da en çok kadın sağlık çalışanların maruz kaldığı gösterilmiştir. Dicle Üniversitesinde akşam nöbette hastay akınlarının şiddetine maruz kalan Dr. İrem Akdemir, şahısların ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmalarını takiben aynı şekilde saldırıya uğrama tehlikesi ve stresine girmiştir. Bu şiddetin sonucunda ortaya çıkan stresin hepimize, tüm sağlık çalışanlarına yönelik olduğunu biliyor ve şekilde algılıyoruz” diye konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra doktorlar, meslaktaşlarına yönelik şiddeti alkışlarla protesto ettikten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: