Duhok’lu gazetecilerden İHD’ye ziyaret

AMED – Duhok Basın Mensupları Merkezi’nin organizasyonuyla Diyarbakır’a bir gezi düzenleyen Duhok’lu gazeteciler İHD Diyarbakır Şubesi’ni ziyaret ederek, bölgede yaşanan hak ihlallerine ilişkin dernek yöneticilerinden bilgi aldı.

Diyarbakır’da bulunan Duhok Basın Mensupları Merkezi üyesi gazeteciler, İHD Diyarbakır Şubesi’ni ziyaret etti. Duhok Basın Mensupları Merkezi Başkanı İsmail Selim Muhammed başkanlığındaki kalabalık gazeteci heyeti, dernek yöneticileri Av. Rehşan Bataray Saman ve Necibe Güneş Perinçek tarafından karşılandı. İHD’nin çalışma yöntemleri ve bölgede yaşanan hak ihlallerine ilişkin bilgi almak amacıyla derneği ziyaret ettiklerini belirten İsmail Selim Muhammed, konuyla ilgili dernek yöneticilerinden bilgi aldı.

İHD hakkında heyete bilgi veren İHD MYK Üyesi ve Diyarbakır Şube Yöneticisi Av. Rehşan Bataray Saman, İHD’nin zor şartlar altında çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, halen Şube Başkanları Muharrem Erbey ve iki yöneticilerinin cezaevinde olduğunu hatırlattı.

Bölgede hak ihlallerinde de ciddi artışlar yaşandığını ifade eden Bataray Saman, özellikle gözaltına alma ve tutuklamalar ile toplumsal gösterilere müdahale ve müdahaleler sonucu vatandaşlara sokakta yapılan işkencede büyük oranda artışlar yaşandığını kaydetti.

Son olarak Silopi’de Doğan Tayboğa adlı çocuğun polisin attığı gaz bombasının kafasına isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdiğini belirten Bataray Saman, bu ihlallerde yaşanan artışların kendilerini kaygılandırdığını dile getirdi.

Gazeteci heyeti İHD yöneticileriyle yaptıkları görüşmenin ardından dernekten ayrıldı.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: