Emine Ayna 90 yıldır alınan kararlar bizi temsil etmiyor

ŞIRNAK – Cizre’de Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), Demokratik Özerklik için miting düzenledi. Mitingde konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, yetkililerin sarf ettiği “Kürtlerin ilan ettiği Demokratik Özerkliğin hiçbir değeri yoktur” sözlerine tepki gösterdi. Ayna, “Başbakan, 90 yıldır Kürtlerle ilgili kararlar alındı. Bu kararların hiçbiri Kürtleri temsil etmedi. Bizi temsil etmeyen kararlara karşılık biz kendi kendimizi yöneteceğiz” diyerek, özerkliği, özgür eşitlik, özgür demokrasi, ortak vatan ve çoğulculuk ile özgür vatan için ilan ettiklerini söyledi.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde DTK’nin ilan ettiği Demokratik Özerkliği selamlamak için binlerce kişinin katılımıyla miting düzenledi. BDP Cizre İlçe binası önünde yapılan DÖKH mitingini erkekler alan dışından izledi. PKK bayrağının asıldığı sahne önüne; sarı, kırmızı, yeşil renklerden oluşan flama, cd, YJA-Star bayrakları asılırken, miting alanını çevreleyen binalara da PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Beritan’ın posterleri, PKK, HPG bayrakları asıldı.

Alanın her tarafından görülebilecek şekilde 7 katlı bir binayı kaplayan PKK bayrağı ile sarı kırmızı yeşil renklerinden oluşan bez asılırken, alanda da ”Apocu genç kadınlar önderlik perspektifi doğrultusunda direniş ruhunu geliştirerek özerkliği inşa edecektir”, ”Zilan ve Beritanların direniş çizgisi doğrultusunda serhıldan ruhunu geliştireceğiz”, ”Kadın konfederalizmini geliştirerek Demokratik Özerkliği inşa edeceğiz”, ”Demokratik Özerk Özgür Kürdistan’ı kadın özgücü ve serhıldanlarla yaratacağız” pankartları açıldı. Kadınların yöresel kıyafetleri ve sarı, kırmızı, yeşil süslemeleri ile renklendirdiği alanda, sık sık, “PKK halktır halk burada”, “Bijî Serok Apo”, “Öcalan” ve “Jin jiyan azadî” sloganları atıldı.

BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Uludere Belediye Başkanı Şükran Sincan, Cizre Belediye Başkan Yardımcısı Hanım Onur, Şırnak il, ilçe ve belde kadın yöneticiler ve il genel meclisi üyesi kadın katıldı.

Miting özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Cizre Belediye Başkan Yardımcısı Hanım Onur, Demokratik Özerkliğin ilanından beri İran, Suriye, Irak ve Türkiye’nin operasyonlar yaparak Kürtleri yok etmeye çalıştığını kaydetti. Onur, “Bu devletler bunu bilsinler ki imha politikalarıyla Kürtler bitmez. Mücadeleleri devam edecektir. Özgürlüklerini elde edene kadar da devam edecektir” şeklinde konuştu. Özgürlüklerine kavuşmak istediklerinin altını çizen Onur, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir Kürt kadını bedenini özgürleşmek için ateşe veriyorsa bu ülkeye barışın gelmesini istemeyenlerin ayıbıdır. Biz Botan kadınları diyoruz ki Demokratik Özerklik hepimize hayırlı olsun.”

BİZİ TEMSİL ETMEYEN KARARLARA KARŞI KENDİMİZİ YÖNETECEĞİZ

BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ise sıcaklığa rağmen toplanma gücünü Demokratik Özerklikten aldıklarının altını çizerek, “Öz güç demek, benim iradem var demek. Ben kendimi yönetebiliyorum demek. İrademle birçok şeyi yapabiliyorum demektir. Başbakan, 90 yıldır Kürtlerle ilgili kararlar alındı. Bu kararların hiçbiri Kürtleri temsil etmedi. Bizi temsil etmeyen kararlara karşılık biz kendi kendimizi yöneteceğiz. Medyada herkes özerkliği konuşuyor. Ama özerkliğin içini doldurmayarak hangi ülkelerde uyguladığını bilmiyorlar. Bir de utanmadan gözlerimizin içine baka baka ‘Kürtlerin ilan ettiği Demokratik Özerkliğin hiçbir değeri yoktur’ diyorlar. Biz de burada size diyoruz. Biz özerkliği sizin kaşınız gözünüz için ilan etmedik. Özerkliği, özgür eşitlik, özgür demokrasi, ortak vatan ve çoğulculuk ile özgür vatan için ilan ettik” dedi.

BİZİM SENİN MALINDA GÖZÜMÜZ YOK

Türkiye’nin 1924 yılındaki tekçi zihniyetini halen sürdürdüğünü ifade eden Ayna, “Osmanlı devleti kurulmadan önce de bu coğrafyada özerkliler vardı. Tek dil, tek din, tek millet dediğiniz için biz Demokratik Özerklik dedik. Başbakan ‘kimse bizde iyi niyeti beklemesin’ diyor. Uğur Kaymaz, Doğan Tayboğa, İbrahim Oruç, Hatice İdin ve daha yüzlercesi yaşamlarını yitirdiler. Bize daha önce yaptığın iyilikler bunların cansız bedenleri miydi? Bu mu senin iyiliklerin. Bizim 90 yıl önce de karşılaştığımız zülüm, inkar, işkence ve ölümdü. Bugün de AKP hükümeti döneminde bunlarla karşılaşıyoruz. Bu ülkede hepimizin kanı var. Nasıl oluyor da bu ülke sadece Türklerin malı oluyor. Bu ülke babalarının malı değildir, hepimizindir. Bugün sizden iyi niyet beklemiyoruz. Bizim senin malında gözümüz yoktur. Ama hakkımız olanı ne pahasına olursa olsun alacağız” şeklinde konuştu.

BAŞBAKAN ÖLÜM PLANI YAPTI, TUTMADI

14 Temmuz gününde ilan edilen özerkliğe karşılık Başbakan Erdoğan’ın Silvan’da 20 HPG’liyi öldürme planı yaptığını ama planının tutmadığını söyleyen Ayna, orada yaşamını yitiren 13 askerin sorumlusunun da Başbakan Erdoğan olduğunu kaydetti. Ayna, “Bu olaydan sonra partimize ve halkımıza karşı linç kampanyaları başlattılar. Niye daha önce 13 gerilla yaşamını yitirdiğinde kollarını bile kıpırdatmadılar. Savaşın anlamı sadece ölümdür. Ölümler bundan sonra olmasın. AKP hükümeti; askeriyle, polisiyle, JİTEM’iyle vb. operasyonlarla Kürtleri bitirmeye çalışıyor. Hükümet bunu bilsin Çiller, Doğan Güreş, Mehmet Ağar ve Demirel dönemlerinde de Kürtleri bitirmek istediler ama bitirmeyi başaramadılar” ifadesinde bulundu. Son olarak ölümden korkmadıklarını vurgulayan Ayna, “Ölüm bizim korktuğumuz şey değildir. Televizyonlarda bize yönelik ölümlerden bahsedip psikolojik baskılar yaparak bizi korkutamazsınız. Çünkü biz ölümü uğruna ölecek kadar seviyoruz” diyerek Demokratik Özerkliğin herkese hayırlı olmasını diledi.

Yapılan konuşmaların ardından Diyarbakır Kültür ve Sanat Merkezinden Koma Nu Jiyan sahne aldı. Koma Nu Jiyan’ın seslendirdiği parçalara eşlik eden kadınlar, ellerinde meşaleler yakarak alana renkli görüntüler kattı. Koma Nu Jiyan’dan sonra yüzleri maskeli gençlerin sahneye çıkarak Öcalan posterleri ile PKK, HPG ve YJA-Star bayraklarını taşımaları, havai fişekli gösteri yapmaları dakikalarca alkışlandı. Ardından sahneye çıkan Cizre Kültür ve Sanat Merkezi’nden Koma Sorxwîn seslendirdiği şarkılarla kitleyi coşturdu.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: