İran saldırısında köylüler mahsur kaldı

HEWLER/KANDİL – İran ordusunun sınır hattında onbinlerce yürüttüğü operasyonlar devam ederken, Güney Kürdistan köylerine yönelik saldırılarda çok sayıda ailenin yaylalarda mahsur kaldığı bildirildi. Yüzlerce kişi de göçe maruz kalırken, Kürt hükümeti ile Irak merkezi hükümeti sessizliğini bozdu.

İran rejimin sınır hattında 16 Temmuz’da başlattığı operasyonuna paralel olarak aralıksız her gün Güney Kürdistan köylerini bombalıyor.

13 AİLE MAHSUR KALDI

Alınan bilgilere göre İran sınırına 1 km uzaklıkta bulunan Kandil’deki Kotrel yaylalarında bulunan köylüler saldırılar nedeniyle alanda mahsur kaldılar. 20 aileden 7’sinin kaçmayı başardığı ancak 13 ailenin yüksek yaylalarda mahsur kalığı bildirildi.

Köylüler, hayvanlarını otlatmak için araziye çıktıklarını ancak İran’ın dokça saldırısına maruz kaldıklarını söylediler.

AMAÇ KANDİL’İ ELE GEÇİRMEK

İran’ın 10-15 km’lik hat üzerinde PKK ve PJAK kaynaklarına göre 30 bin askerle yürüttüğü operasyon 13. gününe girdi. Uluslar arası toplum halen sessizliğini koruyor. KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, İran’ın “Kandil’in merkezini ele geçirmek istediğini” belirtirken, operasyonun “Türkiye ve İran ortaklığındaki bir işgal planı” olduğuna dikkat çekiyor. Kürt kaynakları, bu operasyonla, İran ve Türkiye’nin Kürtleri zayıflatarak yeni Ortadoğu dizaynında yerini almasını engellemeye çalıştığını kaydediyor.

İRAN KAYIPLARINI GİZLİYOR

İran’ın tüm sınırı geçme girişimleri şu ana kadar PJAK gerillaları tarafından püskürtüldü. Ancak İran’ın saldırıları aralıksız sürüyor. Operasyon sırasında PJAK tarafından 17 ve 21 Temmuz tarihlerinde öldürülen generallerden biri İran rejimi tarafından kabul edildi ancak diğer 2 general ve 7 üst düzey komutanın ölümü halen saklanıyor. PJAK’a göre operasyonun başından bu yana 260’ı aşkın asker öldü, 8 gerilla hayatını kaybetti.

YÜZLERCE KÖYLÜ GÖÇE MARUZ KALDI

İran topçu saldırılarında ise en az 2 köylü hayatını kaybetti, 10’u aşkın köylü yaralandı ve yüzlercesi göçe maruz kaldı. Hewler’den 100 km uzakta bulunan Sidekan nahiyesi sorumlusu Ehmed Qadir, bombardımanlarda azalma olduğunu savunarak 700 kişinin Pişder, Çoman ve Sidekan bölgelerinde göçe maruz kaldığını söyledi. Uluslar arası Kızıl Haç Örgütü geçen hafta yaptığı açıklamada 800 kişinin evlerini terk ederek, çadırlar ve gelişi güzel barınaklarda yaşamak zorunda kaldığını belirtmişti.

ZEBARİ: SALDIRILAR DURMALI

Bu arada Kürt ve Irak merkezi hükümetleri de sessizliğini bozarak saldırıları kınadı. Kürt Başbakan Dr. Berham Salih, “İran İslam Cumhuriyeti tarafından bölge sınırlarında, sivil vatandaşların ölümü ve yaralanmaları ile göçe yol açan top atışlarını sert bir şekilde kınıyoruz” dedi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de düzenlediği basın toplantısında, “İran İslam Cumhuriyeti hükümetinin Kürdistan Bölgesi sınırlarına yönelik top atışlarına son vermesi gerekiyor, zira İran’ın bu eylemi her iki ülkenin ilişkilerine zara veriyor” dedi.

Bu kez saldırıların uzun sürdüğünü ifade eden Zebari, “İran top atışlarının açıklanan bir hedefi yok, bölgedeki köy sakinleri ile tarıma çok zarar veriyor, ayrıca çok sayıda kişi göç etti” diye ekledi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: