KCK: AKP iç savaşı aratmayan tehlikeli bir gidişata yol açıyor

BEHDİNAN – KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, Kürtlere yönelik artan saldırıları ile hükümete yakın çevrelerin “Tamil senaryolarına” dikkat çekerek, “AKP’nin, halkımızın demokratik siyasi iradesine karşı göstermiş olduğu tahammülsüzlük ve saldırgan tutum, Türkiye’de bir iç savaş durumunu aratmayan tehlikeli bir gidişata yol açmaktadır” diye uyardı.

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Açıklamada, artan ırkçı saldırılar, polisin ölüm ve yaralanmalara yol açan şiddetli saldırıları, askeri operasyonlar ve PKK’ye karşı gündeme getirilen “Tamil senaryoları”na değinildi.

TEHLİKELİ BİR GİDİŞAT

KCK’nin açıklaması şöyle:

“AKP’nin, halkımızın demokratik siyasi iradesine karşı göstermiş olduğu tahammülsüzlük ve saldırgan tutum, Türkiye’de bir iç savaş durumunu aratmayan tehlikeli bir gidişata yol açmaktadır. Toplumun yaşanan bu şiddet ve gerilimden dolayı taşıdığı haklı kaygıları paylaşıyoruz.

Önderliğimizin ve Hareketimizin Kürt sorununun çözümünde izlediği demokratik barışçıl çözüm yaklaşımı AKP hükümetinin çıkmaza sürükleyen, derinleştiren tutumları nedeniyle sonuçsuz kalmaktadır. Erdoğan hükümeti, Önderliğimizin yoğun barışçıl çabaları sürmesine ve Hareketimizin de demokratik-barışçıl çözüm politikasında bir değişiklik olmamasına rağmen, Silvan kırsalında operasyona çıkan askeri birliklerin girdiği çatışmada verilen kayıpları bahane yaparak saldırılarını meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Erdoğan’ın Habur ve Silvan örneğinde görüldüğü gibi süreci ikide bir ‘kırılma noktası’ olarak değerlendirmesi ve sil baştan deme noktasına gelmesi büyük bir aldatma olup Türk ve Kürt halkının ortak geleceğine hizmet etmemektedir.

AKP HÜKÜMETİNİN KIŞKIRTICI, TAHRİK EDİCİ AÇIKLAMALARI

Ordu-polis saldırıları özellikle Kürdistan’da neredeyse günlük yaşamın bir parçası haline gelmiş ve sistematik bir hal almıştır. Hükümet tüm olumlu çabalarımıza rağmen çözümleyici hiç bir adım atmazken, otuz yıldır denenen ve sonuçları da ortada olan ordu ve polis güçlerini tekrar harekete geçirerek sonuç almak istemektedir. AKP hükümeti yetkililerinin Kürtleri hedef gösteren, kışkırtıcı, tahrik edici demeçleri faşizan saldırılara açık davetiye çıkartmış; Zeytinburnu, Manisa vb birçok yerde Kürtler ırkçı saldırıların hedefi olmuştur.

AKP-CEMAAT KALEMŞÖRLERİ

AKP-Cemaat ortaklığının militan kalemşörleri, ırkçı, faşizan bir dil kullanarak Kürtlere yönelik linç ve katliamcı zihniyetin örgütlemesini yapmaktadırlar. Öyle ki, özel savaş teorisyenlerinin, ‘Gülen cemaatinin bundan sonra ne yapacağını dost da düşman da görecektir’ yönündeki açıklamaları çok daha kapsamlı saldırı ve katliamların habercisi gibidir. Kuşku yok ki, bu tür tehdit dolu üslup ve demeçlerin amacı toplumu korkutma, sindirme ve pasifize etmedir. Hatta bu ekip, Sri Lanka’nın Tamil gerillalarına yaptığını Türk devleti ve ordusunun da Hareketimize yapmasını salık verecek kadar sorumsuz ve gözü kara olabilmektedirler. Bu aynı zamanda AKP-Cemaat ilişkisinin ne denli güçlü ve ne tür katliamcı planlara sahip olduğuna işaret etmektedir.

TAYBOĞA İÇİN BAŞLSAĞLIĞI

12 Haziran seçimlerinden bu yana AKP hükümetinin izlediği saldırgan politikalar dehşet verici sonuçlara yol açmıştır. Polis saldırıları Kürdistan’da ve Türkiye’de artan dozajda sürerken, bu vahşet normalleşmiş günlük vakalar olarak topluma hazmettirilmeye çalışılmaktadır. AKP hükümeti 2002’de iktidara geldiğinden bu yana Kürt çocuklarının ölümünde artış olmuştur. Medya organları önünde açıkça ‘Çocuk da olsa, kadın da olsa güvenlik güçlerimiz gerekeni yapacaktır’ talimatını veren Erdoğan’ın sorumluluğunda sayıları giderek artan şekilde Kürt çocukları öldürülmektedir. Sokak ortasında babasıyla birlikte öldürülen 13 yaşındaki Uğur Kaymazlarla başlayan bu hedefli, bilinçli, organizeli özel savaş saldırılarından bu yana kaç Kürt çocuğu öldürüldü? AKP polislerinin cinayetleri her gün yeni bir can almakta, ağır sakatlanma ve yaralanmalara yol açmaktadır. Gaz bombalarıyla, copla yaşamını yitirenlerin kervanına en son 13 yaşındaki Doğan Tayboğa katıldı. Çocukların hayatına kıyabilecek kadar zihinleri ve vicdanları kararmış AKP hükümetinin polislerince yapılan saldırılar sonucunda 8 yaşındaki Zeynep Ödük Silopi’de, Rahim Karahan’da Ağrı Doğubeyazıt’ta ağır yaralanmıştır. Doğan Tayboğa’nın ailesine ve tüm Kürdistanlılara baş sağlığı, yaralı çocuklarımıza da acil şifalar diliyoruz.

GAZZELİ ÇOCUKLAR İÇİN GÖZYAŞI DÖKEN ERDOĞAN NEDEN KÜRT ÇOCUKLARI İÇİN SESSİZ?

Açıktır ki, ırkçı, ayırımcı, faşizan zihniyet, ‘Kürtse müstahaktır’ anlayışıyla hareket etmektedir. Filistinli, Gazzeli çocukların feryadı için gözyaşı döken Başbakan Erdoğan, Kürt çocuklarının öldürülmesi konusunda sesinin çıkmamasını nasıl açıklayacaktır? Şimdiye kadar polis tarafından bizzat gerçekleşen çocuk ölümlerinde doğru dürüst bir tahkikat yapılmadığı gibi, her bir çocuk cinayetiyle ilgili açılan davalar da sumen altı edilip sonuçsuz kalmıştır.

IRKÇI SALDIRILARA KARŞI ÖZSAVUNMA TEDBİRLERİ ALINMALI

Halkımızı bu faşizan saldırılara karşı duyarlı olmaya, ayırımcı, katliamcı saldırgan linç yönelimlerine karşı öz savunma tedbirlerini alarak saldırıları örgütlü karşılamaya çağırıyoruz.

Türkiye’nin tüm demokrasi güçleri ve Kürdistan halkı; halkların kardeşçe ve özgürce iradeli bir arada yaşama projesi olan demokratik özerkliği daha güçlü sahiplenerek ırkçılıktan, faşizmden, şiddetten kurtuluşun gerçek yolunu demokratik sistemini inşa ederek ortaya koyacaktır.”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: