Silvan Karayolları 21 yıllık sulu tarlayı kuruttu

SİLVAN – Diyarbakır’ın Silvan İlçesine bağlı Eskiocak (Sexté) köyünde ikamet eden Ahmet Sarıboğa isimli çiftçinin 20 yıl önce yaptığı kuyu ve su kanalı, Karayolları Müdürlüğü tarafından yapılan duble yol çalışması ile yıkıldı.

20 yıldır tapuda sulu tarla olan duble yol ortasında kalan tarlada iki yıldır su olmadığı için tütün ve sebze ekimi yapamayan Çiftçi Ahmet Sarıboğa’nın verdiği hukuk mücadelesi sonuçsuz kaldı. Karayolları yetkileri tarafından tehdit edilen çaresiz çiftçi, yaşadığı haksızlığı ANF’ye anlattı.

İki yıldır mağdur olduğunu belirten Sarıboğa, şöyle konuştu: “Ben bu kuyuyu 20 yıl önce büyük emek ve para harcayarak yaptım. O zaman parası ile 900 bin lira para kepçeye verdim, bir usta, 7 işçi, ben ve ailem haftalarca çalıştık. 4 metre genişliğinde ve 10 metre derinliğinde bu kuyuyu yapıp, kalıcı olsun diye dört bir yanına taşlar ördüm. 20 yılla aşkın bir süredir yaptığım bu kuyu ile tarlamı suluyordum. Tütün kotam var, Tütün ve sebze ekiyordum. Duble yol yapılması ile kuyum yıkıldığı gibi tarlamın suyu da kesildi. 100 dönüm tarlam yolun altında kalıyor, 15 dönüm de yolun üstünde kaldı. Daha önceki yıllarda yol üstünde kalan tarlamı su motoru ile sulayabiliyordum. Kuyu yıkıldığı için o tarlam da susuz kaldı. Karayolları yaptığı duble yol çalışması ile tapuda sulu olan tarlamı iki yıldır susuz yaptı. 10 Dönümlük tarlamda genişletilen yolu ve atılan toprak yığınından dolayı ekim özeliğini yitirmiştir.”

TEHDİT EDİLDİM

Karayolu yetkililerinin hukuku bile hiçe saydıklarını söyleyen Sarıboğa, şöyle devam ediyor: “Duble yol çalışması asfalta hazır hale getirildi, ne kuyum yapıldı ne de yol altında kalan tarlamın suyu için kanal açıldı. Karayolları Bölge Müdürlüğüne onlarca dilekçe yazdım, hiç birinden de sonuç almadığım gibi bir de Karayolları yetkilileri beni jandarmalar ile tutuklamakla tehdit ettiler. Hakkımı takip etmeme izin vermiyorlar. Karayolları sulu, tapulu arazim için hiçbir cevap vermiyor. İki yıldır beni oyalıyorlar. Yolun genişliği 50 metre olmuş, bir boru ile suyumun karşıya geçilmesini istiyorum.”

HAKKIMI İSTİYORUM

Karayolları, Silvan Adliyesine ve Silvan Kaymakalığına başvurdum. Kuyum yıkılmadan önce 8 dönüm tütün ekiyordum. Her dönümden 200 kilo tütün elde ediyordum. Birer dönümde domates, patlıcan, biber ekimi yapıyordum. Duble yol çalışması başlamadan önce geçimimi bunlar sağlıyordum. Kuyumu yıktıkları için yolun üstünde kalan ve su motoru ile sulmasını yaptığım tarlamı sulayamıyorum, Yol altında kalan tarlamdı boru döşenmediği için sulayamıyorum. Karayolları yıkılan kuyumu ve yolun altında kalan tarlam için boru döşesin. İki sene önce mahkemeye verdim. 20 Temmuzda ben mahkemem vardı, hakim değiştiği için bir karar vermedi. Dosyayı incelmesi gerektiğini söyledi. Bana bir yazı verdi, bende Çatakköprü Jandarma Karakolu’na götürdüm. Komutan; ‘Bizler emir kuluyuz. Benim yapacağım bir şey yok, gidin Karayolu ile anlaşın’ dedi. O gün jandarmalar getirilerek kuyum yıkıldı. Bunlar mahkemeyi bile tanımıyor. Jandarmaları getirip kuyumu yıkmışlar. Ben hakkımı istiyorum. Yola da hiçbir engel teşkil etmiyorum.”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: